W ofercie firmy Zepter aktualnie dostępne są dwa oczyszczacze powietrza.

Który z nich wybrać, czym się różnią i jakie mają parametry.

W niniejszym artykule spróbujemy porównać oba oczyszczacze.

Mamy nadzieję, że to porównanie będzie dla Państwa pomocne w dokonaniu właścwego wyboru.

Oba oczyszczacze powietrza Zepter to produkty bardzo wysokiej jakości, co potwierdzają różne certyfikaty, a także ogólnie dostępne opinie użytkowników w internecie.

Choć są pewne różnice, każdy z nich doskonale poradzi sobie z filtrowaniem i oczyszczaniem powietrza w domu czy w biurze.

Zacznijmy od kształtu obu urządzeń

Therapy Air Ion, który na rynku dostępny jest już od kilku lat to oczyszczacz kształtem zbliżony do kwadratu ( bez podstawy ) o szerokości około 20 centymetrów. Therapy Air Smart z kolei ma kształt walca, szerszy u podstawy i równomiernie zwężający się ku górze na której umieszczono intuicyjny panel dotykowy.

Kształt obu oczyszczaczy jest pierwszą różnicą, która może mieć znaczenie podczas dokonywania wyboru.

Jeśli miejsce w którym ma zostać podłączony oczyszczacz jest ograniczone to lepiej sprawdzi się Therapy Air Ion, który może zostać ustawiony bliżej ściany, lub, co jest kolejną różnicą może być na ścianie powieszony.

Oszczędność miejsca jest więc zauważalna.

Nie tylko kształt oczyszczacza ma w tej kwestii znaczenie, ale również system uwalniania oczyszczonego powietrza. W Therapy Air Ion oczyszczone powietrze wydostaje się w jednym kierunku, ku górze, Therapy Air Smart natomiast zbudowany jest w taki sposób, że powietrze zasysane i uwalniane jest w promieniu 360 stopni, warto więc, aby był on odstawiony od ściany w większej odległości.

Podsumujmy więc kształt i budowę obu oczyszczaczy powietrza Zepter

Therapy Air Ion sprawdzi się jeśli ilość miejsca jest ograniczona, można postawić go bliżej ściany lub zawiesić na dołączonym do oczyszczacza powietrza uchwycie do montażu. Powietrze zasysane i uwalniane jest z jednego kierunku, natomiast Therapy Smart z racji swojej budowy potrzebuje trochę więcej miejsca, jednak powietrze zasysane i uwalniane jest dookoła, w promieniu 360 stopni.

Porównanie danych technicznych oczyszczaczy powietrza Zepter:

 
Cecha produktu Oczyszczacz powietrza Therapy Air Ion Oczyszczacz powietrza Therapy Air Smart
Max. wydajność oczyszczania 363,3 m3/h 380-390 m3/h
Przepływ powietrza min. 6,06 m3/min 6,5 m3/min
Skuteczność filtracji 99,97% 99,97%
Moc urządzenia 47 W 50 W
Ilość jonów ujemnych na cm3 1 236 000 5 000 000
Ilość filtrów w zestawie 5 filtrów 1 zintegrowany filtr
Wskaźnik wymiany filtrów NIE TAK
Czujnik zanieczyszczeń TAK - sygnalizacja kolorami TAK - wartość liczbowa
Światło UV NIE TAK - dł. fali 265-315 nm
Filtr HEPA TAK - HEPA H 13 TAK - HEPA H 13
Możliwość zawieszenia na ścianie TAK NIE
Tryb cichy TAK TAK
Tryb Turbo TAK TAK
Tryb nocny TAK TAK
Dotykowy wyświetlacz NIE TAK
Czujnik światła TAK TAK
Pilot zdalnego sterowania TAK NIE
Wymiary urządzenia 544 x 181 510 mm 330 x 330 x 641 mm
Kolor urządzenia biały lub czarny biały


Skuteczność filtracji

Oba oczyszczacze charakteryzują się taką samą skutecznością filtracji na poziomie 99,97% w przypadku zanieczyszczeń o rozmiarze 0,3 um

W obu oczyszczaczach zamontowano między innymi filtry HEPA H13. Również wydajność jest dość zbliżona – tutaj trochę wydajniejszy okazuje się Therapy Air Smart : 380-390 m3/h a Therapy Air Ion: około 365 m3/h Różnica w wydajności to około 20 m3/h

Spore różnice zauważymy jednak w kwestii jonizacji powietrza, która według producenta określona jest na poziomie:

Therapy Air Ion – 1 236 000 jonów na cm3

Therapy Air Smart – około 5 000 000 jonów na cm3.

Różnica jest więc znacząca.

Kolejną różnicą pomiędzy oczyszczaczami jest obecność lampy LED UV w oczyszczaczu Zepter Therapy Air Smart. Lampa ze względów bezpieczeństwa jest oczywiście szczelnie zamknięta i wbudowana w korpus oczyszczacza. Długość fali światła UV mieści się w zakresie od 265 – 315 nm, a moc światła to 0,7 W

Żywotność lampy to około 20000 godzin. Zarówno jonizator jak i lampę można w dowolnej chwili włączyć lub wyłączyć używając panelu kontrolnego oczyszczacza.

Podsumowanie: Oba filtry charakteryzują cię taką samą skutecznością w kwestii zwalczania zanieczyszczeń, Therapy Air Smart jest jednak oczyszczaczem wydajniejszym, z większą jonizacją oraz dodatkową lampą LED UV

Wymiana filtrów w oczyszczaczach Zepter Therapy Air

W kwestii wymiany filtrów wewnętrznych różnice są spore. Oczyszczacz powietrza Therapy Air Ion posiada pięć osobnych filtrów wymiennych, w kolejności od frontu urządzenia są to:

  • filtr antystatyczny
  • filtr antybakteryjny
  • filtr Hepa H13
  • filtr antyalergiczny
  • filtr węglowy

Pierwszy z filtrów – filtr antystatyczny to filtr wielorazowego użytku, który należy wyczyścić co kilka tygodni za pomocą odkurzacza, lub pod bieżącą wodą, następnie należy go dokładnie osuszyć i ponownie zamontować w urządzeniu.

Filtr antybakteryjny należy wymienić co 6 miesięcy, a pozostałe filtry raz do roku.

Taka wymiana, mimo że zajmuje chwilę czasu ma swoje plusy, szczególnie, gdy posiadają Państwo zwierzęta.

Regularne czyszczenie filtra antystatycznego
na którym gromadzi się między innymi sierść i włosy pozwala zachować pełne właściwości oczyszczacza przez dłuższy czas.

Dodatkowo warto co jakiś czas użyć preparatu Elim Odor, który eliminuje, a nie tylko przykrywa nieprzyjemne zapachy nagromadzone w filtrach. Jest to spray dedykowany właśnie do oczyszczacza Therapy Air Ion, warto więc mieć go pod ręką i od czasu do czasu wykorzystać.

Prościej wygląda kwestia wymiany filtrów w oczyszczaczu powietrza Zepter Therapy Air Smart ponieważ do wymiany jest tylko jeden filtr. Jest to filtr zintegrowany 3 w 1, który zawiera w sobie:

  • filtr wstępny z cząsteczkami srebra, eliminujący większe cząsteczki, w tym kurz, pleśń oraz sierść zwierząt
  • filtr HEPA H13 bardzo wydajny filtr, który eliminuje wirusy i bakterie oraz dym tytoniowy
  • filtr z węglem aktywnym usuwający nieprzyjemne zapachy oraz szkodliwe lotne związki organiczne.

Czas wymiany filtra sygnalizuje panel kontrolny oczyszczacza. Czas serwisowania wielowarstwowego filtra ustawiono automatycznie na 2650 godzin pracy urządzenia. Wymiana filtra jest bardzo prosta – po odłączeniu oczyszczacza od źródła zasilania należy zdjąć dolną pokrywę i wyjąć zużyty filtr, z nowego filtra usunąć folię, włożyć filtr do urządzenia i zamknąć dolną pokrywę. Następnie należy włączyć ponownie oczyszczacz do źródła zasilania i przez 3 sekundy przytrzymać wciśnięty przycisk Filtrer Reset. Potwierdzeniem udanej wymiany filtra jest sygnał dźwiękowy oraz zgaśnięcie ikonki wymiany filtrów.

W obu oczyszczaczach należy używać jedynie oryginalnych filtrów wymiennych. W przypadku oczyszczacza Therapy Air Ion pudełko na filtry posiada specjalną naklejkę zabezpieczającą, która powinna być nienaruszona.
 


KUP TERAZ ZESTAW FILTRÓW DO OCZYSZCZACZA THERAPY AIR IONGwarantujemy szybką wysyłkę, nawet w 24 godziny od chwili złożenia zamówienia.

Filtr wymienny do Therapy Smart zapakowany jest w oryginalną folię, którą należy usunąć przed montażem filtra w urządzeniu.

Kupując filtry wymienne Therapy Air w sklepie zepremium.pl nie ponoszą Państwo dodatkowych kosztów wysyłki

Obsługa oczyszczaczy Therapy Air

Oczyszczacz Therapy Air Ion wyposażono w panel z przyciskami za pomocą których można ustawić poziom prędkości przepływu powietrza ( przycisk Speed ) tryb pracy oczyszczacza ( przycisk Mode ) gdzie można ustawić tryb automatyczny, tryb rytmiczny albo specjalny tryb dla dzieci. Ponadto możemy ustawić takie funkcje jak:

Bright – wskaźnik działania lampy. Gdy w pomieszczeniu jest ciemno to wskaźnik zmniejsza swoją jasność o połowę, a gdy uruchomiony jest tryb nocny, a w pomieszczeniu włączone jest światło to wskaźnik trybu pracy jest wyłączony. Zmiany możemy dokonać ręcznie według własnych preferencji.

Mode – przycisk wyboru trybu pracy oczyszczacza. Do wyboru Rhythm, Auto oraz Child

Child – w trybie dla dzieci oczyszczacz przetwarza mniejszą ilość powietrza, urządzenie pracuje ciszej, a wskaźnik świeci się na fioletowo.

Air Quality – to wskaźnik stopnia zanieczyszczenia powietrza, który wskazuje aktualny stan zanieczyszczenia w pomieszczeniu:

kolor niebieski – powietrze bardzo czyste

kolor różowy – powietrze czyste

kolor fioletowy – powietrze nieznacznie zanieczyszczone

kolor czerwony – powietrze mocno zanieczyszczone

Czujnik zanieczyszczenia powietrza ustawiony jest na standardową czułość, którą można zmienić według własnych preferencji. W tym celu należy wcisnąć i przytrzymać przez 2 sekundy przyciski Mode oraz Speed. Następnie należy wcisnąć przycisk Speed i wybrać czułość. Aby oczyszczacz zapamiętał nowe ustawienia należy ponownie wcisnąć przyciski Mode oraz Speed.

Podstawowa obsługa oczyszczacza powietrza Zepter Therapy Air Ion może odbywać się również za pomocą pilota zdalnego sterowania, który jest dołączony do zestawu.


Oczyszczacz powietrza Zepter Therapy Air Ion

Zdjęcie: Oczyszczacz powietrza Zepter Therapy Air Ion


Obsługa oczyszczacza Zepter Therapy Air Smart jest bardzo intuicyjna. Wszelkich zmian dokonujemy za pomocą dotykowego panelu sterowania ( Smart nie posiada pilota )

Funkcje wyświetlacza:

Power – włączanie i wyłączanie oczyszczacza powietrza

Filter reset – gdy zaświeci się ta ikona należy wymienić filtr wewnętrzny na nowy

Ionizer – włączanie i wyłączanie jonizatora

UV – włączanie i wyłączanie lampy LED UV

Timer – programowanie czasu pracy oczyszczacza powietrza. Jeśli chcemy ustawić czas wyłączenia oczyszczacza powietrza należy wcisnąć przycisk Power i wybrać czas od 1 do 24 godzin. Urządzenie wyłączy się automatycznie po wybranym czasie.

Speed – wybór prędkości:

1 – niska prędkość

2 – średnia prędkość

3 – umiarkowana prędkość

4 – wysoka prędkość

SLP – tryb uśpienia – w tym trybie gaśnie wyświetlacz i świeci się jedynie ikona wentylatora pracującego z mocą 30%, jest to 50% prędkości poziomu 1

A – tryb automatyczny – w tym trybie prędkość jest regulowana w zależności od jakości powietrza w pomieszczeniu

Kłódka – blokada przed dziećmi. Aby aktywować tą funkcję należy wcisnąć i przytrzymać przez 3 sekundy przycisk Power. Aby dezaktywować tą funkcję należy ponownie przytrzymać przez 3 sekundy przycisk Power.

W centralnym punkcie znajduje się kluczowy wskaźnik pokazujący aktualny poziom cząstek PM 2,5 (μg/m³ )

Poziom jakości powietrza tryb automatyczny

Objętość PM 2,5:

0-50 – jakość powietrza bardzo dobra, prędkość 1, kolor LED zielony

51-100 – jakość powietrza średnia, prędkość 2, kolor LED niebieski

101-150 – jakość powietrza słaba, prędkość 3, kolor LED żółty

powyżej 151 – jakość powietrza krytyczna, prędkość 4, kolor LED czerwony

* wskaźnik LED pokazuje zanieczyszczenie do max 500


Oczyszczacz powietrza Zepter Therapy Air Smart

Zdjęcie: Oczyszczacz powietrza Zepter Therapy Air Smart


Certyfikaty oczyszczaczy powietrza Zepter

Oba oczyszczacze powietrza Zepter posiadają certyfikaty higieniczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, a także certyfikaty laboratorium GUI-LAB potwierdzające wysoką skuteczność separacji poziomów filtrów w stosunku do najmniejszych cząstek takich jak wirusy, bakterie, pleśń czy drobny kurz.

Porównanie cen oczyszczaczy powietrza Zepter

Nie podajemy dokładnych cen obu produktów, ponieważ mogą one ulec zmianie. Można jednak przyjąć, że Therapy Air Smart jest o około 11-12% droższy od Therapy Air Ion.

Porównanie cen filtrów wymiennych

Porównując ceny filtrów wymiennych i czasu ich eksploatacji różnice są trochę mniejsze. Filtry wymienne do Therapy Air Ion są tańsze od zintegrowanego filtra Therapy Air Smart o około 7-8% w skali roku.

Mamy nadzieję, że nasza analiza i przedstawienie najważniejszych funkcji obu produktów będzie dla Państwa pomocna w wyborze właściwego oczyszcza powietrza. Oba produkty są godne polecenia, oba też mają wiele pochlebnych recenzji i opinii użytkowników.
 
Biorąc pod uwagę jakość powietrza w naszym kraju szczególnie w okresie grzewczym dobry, wydajny i co bardzo istotne niezawodny oczyszczacz powietrza powinien znaleźć się w każdym domu.
 
Czy będzie to Therapy Air Ion czy może Therapy Air Smart – decyzja należy do Państwa.

Przeczytaj również:

Jak zadbać o zdrową i czystą wodę w domu - Poznaj wszystkie produkty Zepter do oczyszczania wody

Czym różnią się urządzenia Medolight i które z nich wybrać przy określonych problemach zdrowotnych - Porównanie urządzeń Medolight