Innowacyjna technologia zastosowana przy produkcji wysokiej jakości naczyń kuchennych firmy Zepter pozwala na przygotowywanie potraw w niskich temperaturach.

Opatentowane dno ZAC stworzone z trzech warstw akumuluje energię, szybko i równomiernie przenosi, a także rozprowadza ciepło.

Dodatkowo korzystając z informacji wyświetlanych na zamontowanym na pokrywie termokontrolerze możemy ustawić właściwą temperaturę bez podnoszenia pokrywy.

Gotowanie w niskich temperaturach to oszczędność energii, ale co chyba jeszcze bardziej istotne taki sposób pozwala zachować więcej witamin oraz cennych składników odżywczych.

Gotowanie metodą Sous Vide

Ta ciesząca się stale rosnącą popularnością metoda gotowania w próżni i w niskiej temperaturze to nie tylko domena najlepszych szefów kuchni i warto wypróbować ją w domu.

Naturalny smak i aromat potraw przygotowanych w ten sposób wart jest każdej poświęconej na gotowanie metodą Sous Vide chwili.

Kluczowe w metodzie gotowania Sous Vide są dwie kwestie, a mianowicie wysokiej jakości, szczelne woreczki foliowe  dzięki którym możemy gotować w próżni oraz precyzyjna kontrola temperatury.

Rekomendujemy profesjonalne, włoskie worki foliowe do zgrzewarki VacSy, posiadające odpowiednie certyfikaty potwierdzające, że użyte materiały z których są wykonane przeznaczone są do kontaktu z żywnością i podczas ich prawidłowego użytkowania nie uwalniają żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji.

Folia Zepter VacSy z których za pomocą zgrzewarki można wykonać odpowiedniej wielkości torebki foliowe dostępna jest w rolkach o długości 300 cm oraz w dwóch szerokościach: 20 i 28 centymetrów.

Drugą równie istotną rzeczą o której trzeba pamiętać jest precyzyjne utrzymanie temperatury gotowania. W metodzie Sous Vide temperatura nigdy nie przekracza 100 stopni, a często jest dużo niższa. Należy pamiętać, że różne produkty wymagają innej temperatury gotowania.

Na blogach kulinarnych oraz na innych stronach związanych z gastronomią bez trudu znajdą Państwo tabele z dokładną temperaturą oraz z określonym czasem gotowania Sous Vide dla wybranego produktu.

W ten sposób, próżniowo i w niskiej temperaturze można przygotować mięso, ryby czy róże warzywa.

Przeczytaj również: Przechowywanie jedzenia w próżni - Warto wiedzieć, że naczynia kuchenne firmy Zepter, takie jak garnki, patelnie i wielofunkcyjne miski są kompatybilne ze specjalnymi pokrywami do rpóżniowego przechowywania produktów.