Wskaźniki temperatury montowane w naczyniach kuchennych Zepter to precyzyjne produkty z pomocą których proces gotowania może być łatwiejszy oraz dużo tańszy.

Termokontroler nie tylko wskazuje idealną temperaturę podczas gotowania i smażenia, ale pozwala również zaoszczędzić sporo energii, co przekłada się na nasze rachunki za gaz lub za prąd.

Gotowanie bez wody

Jeśli chcemy ugotować na przykład warzywa w garnku Zepter możemy zrobić to bez dodawania wody.

Należy świeżo wypłukane warzywa włożyć do zimnego naczynia do maksymalnie 2/3 jego pojemności, a następnie przykryć naczynie pokrywką i włączyć źródło ciepła na średnią do wysokiej mocy.

W chwili, gdy strzałka dotrze do połowy zielonego pola na skali zewnętrznej ( moist ) skręcamy źródło ciepała do minimum.

Wychodząc z założenia, że wszystkie warzywa zawierają w sobie pewną ilość wody oraz fakt, że włożyliśmy je go garnka świeżo wypłukane pozwala stwierdzić, że taka ilość płynu będzie wystarczająca. Nie trzeba więc dodawać dodatkowej ilości wody.

Opatentowane dno ZAC naczyń kuchennych Zepter, stworzone z trzech warstw akumuluje energię, szybko i równomiernie przenosi, a także rozprowadza ciepło.

Para wodna uwalniana z wilgotnych warzyw powoli unosi się do góry, a z racji tego, że pokrywka jest chłodniejsza niż naczynie zaczyna się skraplać. Wytworzy się naturalne uszczelnienie pomiędzy garnkiem, a pokrywką, które zabezpieczy nasze naczynie. Cały proces zamkniętego obiegu powtarzany jest do momentu ugotowania naszych warzyw.

Prosimy pamiętać, aby w tym czasie NIE PODNOSIĆ POKRYWKI żeby para wodna nie uleciała z naczynia.

Oczywiście można również gotować warzywa w tradycyjny sposób z dodatkiem wody, warto jednak wypróbować opisaną powyżej metodę i przekonać się, że będą one świetnie smakowały, a także zachowają swój naturalny kolor.

Smażenie bez tłuszczu

Podobna zasada obowiązuje podczas smażenia. Podczas tradycyjnego smażenia dodatkowy tłuszcz potrzebny jest, aby jedzenie się nie przypaliło oraz aby nie spalić dna naczynia. Patelnie Zepter wykonane są z wysokiej jakości stali, a użyte podczas produkcji technologie pozwalają smażyć bez dodatku tłuszczu.

Należy zapamiętać tylko jedną rzecz - podczas gotowania bez dodatku wody używany zimnego naczynia, a podczas smażenia bez dodatku tłuszczu używamy naczynia wcześniej rozgrzanego.

Stawiamy patelnię wraz z przykryciem na źródle ciepła i włączamy je na maksymalną temperaturę na mniej więcej 4-5 minut.

Gdy wskaźnik temperatury dotrze do połowy zielonego poda na skali wewnętrznej ( dry ) możemy przeprowadzić szybki test z kroplami wody. Polega on na tym, że wlewamy dosłownie kilka kropel wody na rozgrzaną patelnię. Jeśli krople wody "toczą się po dnie" tak jak małe kulki oznacza to, że patelnia została prawidłowo rozgrzana i można rozpocząć proces smażenia.

Wkładamy mięso na patelnię i obsmażamy je przez około 1-2 minuty, można je lekko docisnąć do dna. W tym czasie nie podważamy mięsa. Po upływie w/w czasu mięso powinno już samo oddzielić się od dna patelni, wtedy można obrócić je na drugą stronę i również w ten sam sposób obsmażyć, a następnie zmniejszyć źródło ciepła na minimum i pozostawić mięso aż będzie gotowe.

Przyrządzone we własnym sosie mięso jest zdrowsze, ma estetyczny wygląd i nie kurczy się aż tak wyraźnie jak podczas tradycyjnego smażenia na tłuszczu.

Jak Państwo widzą używanie garnków i patelni Zepter wraz z właściwym wykorzystaniem kontrolera temperatury nie jest trudne, pozwala przygotowywać jedzenie w niższych temperaturach, potrawy mogą gotować się we własnym sosie, oraz przekłada się na oszczędności związane z mniejszym zużyciem energii.

Jeśłi posiadają Państwo naczynia Zepter z zaślepką lub uchwytem bez wskaźnika temperatury można w każdej chwili wymienić je na jeden z kilku dostępnych termokontrolerów, które dostępne są tutaj: https://www.zepremium.pl/kontrolery-do-garnkow-zepter 

Kontrolery posiadają jednakowy gwint i pasują do wszystkich linii naczyń kuchennych Zepter, nawet tych produkowanych wiele lat temu.